Protetyka
Protetyka niesie pomoc osobom, które utraciły swoje zęby lub ich stan nie pozwala na odbudowę w ramach stomatologii zachowawczej. Braki zębowe mogą prowadzić między innymi do osłabienia uzębienia, bólów głowy, wad wymowy i obniżenia poczucia własnej wartości. W naszej klinice odbudowujemy zęby przy użyciu nowoczesnych rozwiązań oraz najwyższych jakościowo materiałów.
Co to jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii, która specjalizuje się w odbudowie uzębienia przy pomocy uzupełnień protetycznych. Protetyk jest w stanie przygotować protezę odbudowującą pojedyncze zęby, kilka zębów, a nawet cały łuk zębowy. W naszym gabinecie oferujemy wysokojakościowe uzupełnienia protetyczne.
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe dzielimy na protezy stałe i protezy ruchome. Protezy ruchome Pacjent sam nakłada i zdejmuje, zaś protezy stałe są trwale mocowane w jamie ustnej. Do protez stałych zaliczamy korony protetyczne, mosty protetyczne, wkłady koronowe. Do protez ruchomych należą protezy akrylowe, szkieletowe i nakładowe.
W przypadku dużych ubytków, można zastosować innowacyjne wypełnienia wkładem koronowym typu inlay, onlay i overlay, które nie tylko pozwalają na dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, ale także wzmacniają go, co przekłada się na jego wytrzymałość.
Korony protetyczne zastępują zniszczone lub utracone zęby i mogą być wykonane na podbudowie z metalu, ceramiki lub cyrkonu. Pozwalają na estetyczną i trwałą odbudowę zęba przy dużych przebarwieniach, złamaniach lub po rozległym leczeniu kanałowym. Zakłada się je na oszlifowaną koronę zęba lub na wkład koronowo-korzeniowy. W przypadku całkowitego braku zęba koronę protetyczną zamocowuje się na wcześniej umieszczonym implancie.
Mosty protetyczne to połączone ze sobą korony, które uzupełniają braki zazwyczaj kilku zębów. Dwie z tych koron to filary i są one zamocowane na stałe na oszlifowanych zębach własnych Pacjenta lub na implantach. Pozostałe to przęsła, które wypełniają luki. Mosty robione są z tych samych materiałów co pojedyncze korony. Protezy ruchome dzielą się na całkowite – stosowane w przypadku bezzębia lub częściowe – uzupełniające mniejsze odcinki łuku. Do najpopularniejszych należą protezy akrylowe, jednak na początku Pacjent musi się do nich przyzwyczaić. Protezy szkieletowe nie wymagają okresu przyzwyczajania się, ale mogą być nieco widoczne ze względu na ich metalowe elementy. Nakładowe to protezy akrylowe, które mocuje się na wszczepionych implantach.
Na czym polega podścielenie protez zębowych?
Protezy ruchome zużywają się z biegiem czasu i może się zdarzyć, że nie będą już idealnie dopasowane. Jeżeli proteza będzie zbyt zużyta, jedynym rozwiązaniem będzie wykonanie nowej. W wielu przypadkach jest jednak szansa na dopasowanie obecnej protezy. Taki zabieg nazywamy podścieleniem protez zębowych. Polega on na tym, że ruchoma proteza zębowa jest uzupełniona akrylem w miejscu, w którym przestaje właściwie przylegać. W przypadku większych odkształceń proteza zębowa jest ponownie wysyłana do laboratorium protetycznego, w którym specjalista porównuje ją z posiadanym wyciskiem. Następnie, przy pomocy akrylu, specjalista ponownie dopasowuje protezę.