Implantologia nawigowana
Implantologia nawigowana, polegająca na zastosowaniu szablonów chirurgicznych podczas wszczepiania implantu, to przełom w implantologii ostatnich lat. Pozwala na szybkie i małoinwazyjne wprowadzanie implantów, określając ich pożądaną pozycję w kości szczęki lub żuchwy. Precyzja, jaką szablony chirurgiczne pozwalają uzyskać, jest tak duża, że rekonstrukcję uzębienia przy pomocy implantu i korony protetycznej można zakończyć w czasie jednej wizyty. Już po jednym spotkaniu pacjent może wyjść z naszego gabinetu z doskonale pasującym, nowym zębem.
Czym jest implantologia nawigowana?
Implantologia nawigowana wykorzystuje szablony chirurgiczne. Te zrobione są z żywicy polimerowej (materiał biozgodny z tkankami jamy ustnej) i wspomagają pracę stomatologa, pozwalając na przeprowadzenie małoinwazyjnego i szybkiego zabiegu. Wykorzystanie tej techniki sprawia, że nie jest konieczne rozcinanie dziąsła. Wykonuje się jedynie przydziąsłowy nawiert. Wiertło wprowadzane jest w kość na precyzyjnie ustaloną głębokość i pod idealnym kątem, ponieważ szablony działają jak prowadnice. Mała inwazyjność i precyzyjne wprowadzenie implantu sprawia, że sam zabieg można zakończyć jednego dnia. Po wprowadzeniu implantu można od razu zamocować na nim wcześniej przygotowaną protezę.
Szablony chirurgiczne w stomatologii
Szablony chirurgiczne są przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta. Tworzy się je na podstawie wycisku i skanu, które ukazują dokładny układ zębów i jamy ustnej pacjenta. Musimy pamiętać, że szczęka każdego pacjenta się różni. Jest mnóstwo małych zmian (wywołanych czasem, dietą, zdrowiem i innymi czynnikami środowiskowymi), które sprawiają, że nie da się zrobić szablonu uniwersalnego. Po wykonaniu wycisku i obrazu 3D z tomografu, specjalista jest w stanie opracować dokładny plan leczenia. Ustala wielkość implantów, jakich wierteł trzeba użyć i pod jakim kątem wprowadzać wszczepy. Następnie przygotowuje się właściwy szablon chirurgiczny, w którym znajdują się otwory i tuleje. Otwory pokazują dokładne miejsce, w które ma być wprowadzony implant, a tuleje pozwalają na precyzyjne i szybkie użycie właściwego wiertła. Szablony chirurgiczne są indywidualne, więc po ich nałożeniu można od razu przejść do zabiegu. Nie ma potrzeby długotrwałego dopasowywania wzoru. Stomatolog nawierca kość w odpowiednich miejscach i wprowadza implanty zębowe, a następnie mocuje na nich korony protetyczne. Zabieg przebiega w bardzo sterylnych warunkach, a wykorzystana żywica jest biozgodna z jamą ustną, dzięki czemu nie wywołuje reakcji alergicznych.
Jakie są rodzaje szablonów chirurgicznych?
Każdy szablon jest indywidualnie dopasowany do warunków jamy ustnej danego pacjenta, lecz można je podzielić na trzy rodzaje: nonlimiting design, partially limiting design i completly limiting design. Nonlimiting design to szablon, który określa jedynie położenie korony w odniesieniu do miejsca implantacji. Lekarz jednak decyduje o ustawieniu implantu i kącie nawiercenia kości. Partially limiting desig określa tor wprowadzenia pierwszego wiertła, o dalszej części decyduje stomatolog. Completely limiting design określa tory wprowadzenia wszystkich wierteł, dzięki czemu daje największą precyzję podczas zabiegu.