IMPLANTOLOGIA – POZNAJ ZABIEG
Ubytki w uzębieniu to poważny problem zarówno zdrowotny, jak i psychiczny. Brak zęba osłabia pozostałe zęby, sprzyja rozwojowi próchnicy, a w skrajnych przypadkach może wywołać silne bóle głowy i problemy z wymową. Nasza psychika również cierpi z powodu braku zęba. Osoby z widocznymi lukami rzadziej się uśmiechają i mogą unikać kontaktu z innymi. To niestety przekłada się negatywnie na nasze samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście obecnie mamy wiele sposobów na skuteczną i szybką rekonstrukcję uzębienia pacjenta. Jedną z nich są implanty zębowe.
Implanty to istotna metoda rekonstrukcji uzębienia, ponieważ można ją stosować przy pełnej ekstrakcji zęba (czyli wtedy, kiedy usunięty zostanie ząb wraz z korzeniem). Sam implant to śruba zrobiona najczęściej z tytanu, którą wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy. Zastępuje usunięty korzeń zęba i pozwala na osadzenie korony protetycznej. Tak przygotowany nowy ząb działa podobnie jak naturalny ząb pacjenta. Bardzo ważne w implantach jest to, że stymulują kość, dzięki czemu nie ulega ona osłabieniu. Ma to związek z faktem, że kości w naszym organizmie słabną, jeżeli nie działają na nie konkretne siły. W przypadku kości szczęki i żuchwy mamy do czynienia z naciskiem na zęby, np. w czasie mówienia i przeżuwania. Nacisk ten, poprzez korzeń, przekazywany jest na kość.
Naturalnie sam implant to tylko jeden z kroków do rekonstrukcji zęba. Jeżeli pozostawimy go bez korony protetycznej, widoczna będzie jedynie metalowa końcówka wszczepu. Implant, zastępujący korzeń, staje się miejscem zamocowania różnego rodzaju uzupełnień. Korony protetyczne, mosty protetyczne, a nawet niektóre protezy ruchome mogą być mocowane do jednego lub kilku implantów zęba. Proteza o nazwie „all in 4” to proteza ruchoma, która rekonstruuje całe uzębienie pacjenta. Łuk takiej protezy mocuje się na czterech wszczepionych implantach w przypadku bezzębia.
Jakie wybrać implanty zębów?
Decyzję o tym, czy można zastosować implanty zębów, podejmuje stomatolog. Na pierwszej wizycie dokładnie bada pacjenta, aby dowiedzieć się jakie metody rekonstrukcji zębów można zastosować. Implant zęba jest jedną z najlepszych metod, ale wymaga dobrego stanu kości szczęki i żuchwy. Po utracie zęba rozpoczyna się proces zaniku kości wyrostka zębodołowego. Nie ma problemu, jeżeli implant zostanie wszczepiony w krótkim czasie po utracie zęba. Jednak w przypadku, gdy brak zębowy nie było uzupełniany przez dłuższy czas, osłabienie kości może być mocno zaawansowane, a wszczepienie implantu niemożliwe do wykonania. W takich sytuacjach najpierw przeprowadzamy sterowaną regenerację kości, zwaną także augmentacją kości, a dopiero następnie zabieg implantacji. Implanty zębów kosztują około 3500 zł. Jest to cena przygotowania tytanowego implantu i jego wszczepienia w kość szczękową. Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać pełną odbudowę zęba, na implant musi być osadzona korona protetyczna, co podniesie cenę o kolejne 1000 zł.